Про журнал Співробітництво Архів Передплата Реклама Контакти Карта сайту

рус
 
  Архiв по рубриках

Свiжий випуск
9/2014

Варто придбати
Особистість
Прилади та пристрої
Світлотехніка
Кабельний ринок
Інноваційні технології
Вироблено в Україні
Облік і контроль
Енергетика і ринок
Працюємо безпечно
Норми і приписи
Нова енергія
Бережімо енергію
З історії
Є ідея
Споживчі тести
Зміст
Події
Каталог електротехнічних фірм
Прайс-листи
На головну Написати листа Пошук

Перша група з електробезпеки та інструктаж з електробезпеки

Вибiр номеру журналу: 1-2/2011

Перша група з електробезпеки та інструктаж з електробезпеки
М.Д. Федоренко, головний державний інспектор з охорони праці
Територіального управління Держгірпромнагляду по Київській області та м. Києву
 

 Кожна людина, яка використовує електротехнічні пристрої, повинна дотримуватись вимог електробезпеки. Електротехнічні пристрої вважаються безпечними в умовах підвищеної небезпеки у разі використання напруги до 12 В, а в інших випадках – до 42 В.

З підвищеною небезпекою вважається приміщення, де є:

·            струмопровідна підлога (земля, бетон, метал тощо) та струмопровідний пил;

·            відносна вологість понад 75 % (але менше 100-відсоткового насичення);

·            висока температура (впродовж доби температура перевищує 35 ºС);

·           можливість одночасного доторкання людини до неструмопровідних частин електрообладнання та металоконструкцій, що мають контакт з землею.

Особливо небезпечним вважається приміщення, де є:

·            відносна вологість повітря досягає 100 % (стеля, стіни, підлога і предмети, що знаходяться в приміщенні, покриті вологою);

·            хімічно активне або органічне середовище, що пошкоджує ізоляцію і струмопровідні частини електрообладнання;

·            одночасна дія двох або більше умов підвищеної небезпеки.

На виробництві рівень знань з електробезпеки визначає група з електробезпеки, вимоги до якої визначають «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (НПАОП 40.1-1.21-98) та «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджені наказом Мінпаливенерго України від 25.07.2006 р. № 258 (далі – ПТЕ ЕС), які поділяють персонал, пов’язаний з експлуатацією електроустановок, на неелектротехнічний, електротехнологічний та електротехнічний.

Відповідно до ПТЕ ЕС:

·            «…працівники електротехнічні – це працівники, посада або професія яких пов’язана з обслуговуванням електроустановок, які пройшли перевірку знань з питань технології робіт, правил пожежної безпеки та охорони праці»;

·            «працівники електротехнологічні – це працівники, посада або професія яких пов’язана з обслуговуванням технологічних процесів, що базуються на використанні електричної енергії або із застосуванням електричного інструменту, переносних електричних машин, електрозварювального устаткування тощо під час  виконання робіт, але не пов’язана з ремонтом і технічним обслуговуванням електроустаткування».

Відповідно до НПАОП 40.1-1.21-98 неелектротехнічний персонал – це працівники, які залучаються до виконання робіт, де може виникнути небезпека ураження електричним струмом. У ПТЕ ЕС поняття «неелектротехнічний персонал» не існує.

Перелік посад та професій електротехнічних та електротехнологічних працівників, яким необхідно мати відповідну групу з електробезпеки, затверджує роботодавець (п. 5.2.3 ПТЕ ЕС). Домінуючий контроль за присвоєнням виробничому персоналу групи з електробезпеки здійснюють представники територіальних державних органів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд) та з питань промислової безпеки та охорони праці (Держгірпромнагляд).

Автор розглянув питання, пов’язані з присвоєнням працівникам І групи з електробезпеки.

Під час виконання всіх видів робіт працівник з І групою з електробезпеки може підніматись на опору повітряної лінії електропередачі на висоту не вище 3 м від поверхні землі до ніг працівника (п. 6.1.3 НПАОП 40.1-1.21-98). І групу з електробезпеки повинні мати стропальник (п. 6.9.8 НПАОП 40.1-1.21-98) та водій електронавантажувача (п. 17.6.1 Правил охорони праці на автомобільному транспорті, НПАОП 60.2-1.28-97). Працівники, які виконують роботи з ручним електроінструментом (в тому числі з електроінструментом за умовами безпеки класу І в приміщеннях без підвищеної небезпеки), також повинні мати І групу з електробезпеки (п. 6.7.6 НПАОП 40.1-1.21-98), але при цьому можна навести приклад більш «суворих» вимог: «…до роботи з електрифікованими інструментами допускаються працівники, які мають групу з електробезпеки ІІ і вище» (п. 5.2.2 Правил охорони праці при роботі на висоті, НПАОП 0.00-1.15-07).

Мінімальний стаж роботи з електротехнічними пристроями і видача посвідчення особі з І групою з електробезпеки не вимагається...


Повну версію статті дивіться в журналі

 

 

 

 

©2007 Електропанорама
Дизайн от Conus